понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej żywop��ot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą także za ozdobę. Przeważnie takie sztachety z Winylu z Czarnkowa sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie w mgnieniu oka rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku szyku maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazki, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same rosną, nierzadko także bujnie rozkwitają, tymczasem chcą tez wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta plastykowe zdołają być bardzo cienkie, jednakże wypada je regularnie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie tworzy się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий